Neredeyim : İlimiz  >  Yaşam Biçimi

Yaşam Biçimi

Adıyaman ili değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir çok kültürün yoğrulup özleştiği; sözü, giyimi, kuşamı, oyunu, düğünü, ve hayatın çeşitli dönemleriyle (doğum, evlenme, ölüm) ilgili adet ve inançları, misafirperverliği insan sevgisi hayat felsefesi , dünya görüşü, halısı, kilimi, cicimi, heybesi ile yaşayan zengin bir  halk kültürüne sahiptir. 

Folklor açısından bilimsel alan araştırmalarına konu olabilecek birikime sahip, çoğu yerde rastlanmayacak kadar özgün ve zengin kültürel değerler hazinesi olan Adıyaman ili günümüze kadar detaylı ve yeterli bir çalışmaya konu olmamıştır. Ancak bilimsel araştırmalar için bir ön çalışma başlatılmış bulunmaktadır. 

Türk ve yabancı bilim adamlarının yapmış olduğu arkeolojik kazılar neticesinde elde edilen bilgiler doğrultusunda M. Ö.ki dönemlerde bile insanların yaşadığı zengin medeniyetlerin varlığını kanıtlayan Perre Antik Kentindeki (Pirin Mağaraları) ve günümüze kadar tahrip olmadan gelebilen tarihi eserleri ile insanlık tarihi ve kültürü açısından açık hava müzesi konumundadır. Folklorun bugüne gelişinde bu yapının şüphesiz etkisi vardır.

Teknolojinin ilerlemesi ve iletişim araçlarının gelişip yaygınlaşması ile kültürlerin daha hızlı kaynaşması ve değişmesi arasında sıkı bir bağ vardır. Bu kaynaşma ve değişim sürecini, Adıyaman İlinin folklorik bir çok unsurlarında da görmek mümkündür. Bu değişime giyim-kuşam, örf, adet, gelenek ve göreneklerin yanı sıra değer yargılarında da rastlanılmakdır.
 
 
 


 

   
KOHA
Sesli Kİtap
E-Kitap

HavaDurumu-BugünHavaDurumu-YarınHavaDurumu-3.GünHavaDurumu-4.Gün
 
 

Facebook -  Twitter'da Biz

 
Mesai Gün ve Saatleri

 
 
 Pazartesi - Cuma
08:00 - 22:00

 Cumartesi
08:00 - 22:00

pazar ve  Resmi Tatil günleri Kapalıdır.


İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 403 kez gösterilmiştir.